Ana Sayfa   Akupunktur   Mezoterapi   Nöral terapi   Fitoterapi   Sağlıklı Yaşam   İletişim   Linkler       English
AĞRI
Baş ağrıları, migren, boyun, omuz , bel vb. eklem ve kas ağrıları

KİLO PROBLEMLERİ

ALIŞKANLIKLAR
Sigara, alkol, ilaç

SPORCU SAĞLIĞI

ALERJİ, ASTIM, SİNUZİT

UYKU PROBLEMLERİ
Stres, gece işemesi

DERİ HASTALIKLARI
Sedef, akne, zona

KADIN HASTALIKLARI
Ağrılı adet, polikistik over, menapozal şikayetler, infertilite

MİDE, BARSAK HASTALIKLARI
Kronik kabızlık, ishal, gastrit, ülser, hemoroid, spastik kolon

ROMATİZMAL HASTALIKLAR

 

     
 


:: AKUPUNKTUR DOPİNG MİDİR?

 
 
Spor hekimliğinde akupunkturun yeri nedir ?

Binlerce yıldan beri insanlığa şifa dağıtan akupunktur günümüzde yeni yeni alanlarda başarılı sonuçlar vermektedir. Bilindiği gibi akupunktur kronik ağrılarda, romatizmal hastalıklarda,cilt hastalıklarında,akciğer ve üst solunum yolu hastalıklarında, ilaç ve uyuşturucu bağamlılıklarında başarı ile uygulanmaktadır. Son yıllarda akupunkturun spor hekimliği ve sporcu sağlığı üzerindeki olumlu etktileri gündeme gelmiştir.

Bilindiği gibi masaj sporcunun kaslarında metabolik yıkım ürünü olan laktik asidinn atımlımını hızlandırır, kasların spasmını çözer, kaslarda kan dolaşımını artırır.

Akupunkturun ise sporcu üzerindeki etkileri psikolojik ve mental sahadan kas-iskelet sistemine kadar değişik seviyelerde gözlenmiştir. Sporcu performansını artırıcı etkileri şöyledir :

1- Akciğer solunum kaapasitesini artırıcı etkisi. Yapılan klinik deneylerde akvciğer soluunm kapasitesini 5 15 artırdığı ispatlanmıştır.

2- Gerek merkezi gerek periferik mikrosirkülasyonu artırıcı etkisi

3-Psikolojik etkisi :cesaret verici, umut verici etkisi

4- Fiziksel ve mental yorgunluk belirtilerini baskılayıcı etki.

5- Duyu organlarının fonksiyonlarının en üst seviyeye çıkması. Görme, işitme duyusunun daha mükemmel çalışması,mental faaliyetlerin ve dikkatin en üst düzeye çıkması gibi etkileri vardır.Zihinsel uyanıklığı artırır,refleksleri güçlendirir.

6- Kas iskelet yapısı üzerinde tendonları sağlamlaştırıcı, kas gücünü artırıcı,kemik yapıyı destekleyici etkileri vardır.

7- Spor yaralanmalarında kas ve tendon ağrısını keser,omuz,diz ayak bileği gibi önemli eklem ağrıları kulak akupunkturu uygulaması ile kolayca kesilebilir.Travmaya uğramış dokuların iyileşmesini hızlandırır. İyileşmeden sonra egzersizle ortaya çıkan ve sporla artan ağrıları baskılar.

 
 
 
Akupunkturla doping yapılır mı ?

Akupunktur doping midir? Pek çok batı ülkesinde antrenörler takımlarının performansını daha fazla yükseltmek için akupunkturdan yararlanıyorlar. Akupunkturda vücuda dışarıdan herhangi bir kimyasal madde verilmediği için doping testlerinde kan ve idrarda yasak bir maddeye rastlanmaz. Onun için akupunktur yasalara aykırı olmayan bir performans artırıcıdır denebilir. Ülkemizde de sporcuların akupunkturdan yaralanarak spor müsabakalarında daha başarılı olmaları mümkündür.

Au: Tekeoğlu İ, Adak B.
(Investigation into the possibilities of using ear acupressure for increasing the pain threshold during athletic training)
American Journal of Acupuncture 1996.

Bu çalışmada 60 sağlıklı gönüllü randomize olarak iki grub oluşturarak kulakta ayak baş parmak somatik noktasına akupressor yaptıktan sonra ayak baş parmağındaki ağrı eşiğindeki yükselme algometre ile ölçülmüştür.

Akupressor yapılan grubta ayak başparmağında ağrı eşiği anlamlı derecede yükselmiştir.

 
     
 


e-mail: gurselkoc@gurselkoc.com   çıldır mah. 153. sokak 25/5 marmaris/muğla

tasarım YVZ VISUAL SERVICES

Dr Gürsel Koç