Ana Sayfa   Akupunktur   Mezoterapi   Nöral terapi   Fitoterapi   Sağlıklı Yaşam   İletişim   Linkler       English  
AĞRI
Baş ağrıları, migren, boyun, omuz , bel vb. eklem ve kas ağrıları

KİLO PROBLEMLERİ

ALIŞKANLIKLAR
Sigara, alkol, ilaç

SPORCU SAĞLIĞI

ALERJİ, ASTIM, SİNUZİT

UYKU PROBLEMLERİ
Stres, gece işemesi

DERİ HASTALIKLARI
Sedef, akne, zona

KADIN HASTALIKLARI
Ağrılı adet, polikistik over, menapozal şikayetler, infertilite

MİDE, BARSAK HASTALIKLARI
Kronik kabızlık, ishal, gastrit, ülser, hemoroid, spastik kolon

ROMATİZMAL HASTALIKLAR

 

     
 
:: AKUPUNKTUR İLE SİGARA NASIL BIRAKILABİLİR?
:: SİGARAYI BIRAKAN BİRİNİN VÜCUDUNDAKİ GELİŞMELER
:: TİPİK KAYGI VE SORUNLAR
:: AKUPUNKTUR TEDAVİSİ
:: ALKOL VE MADDE/İLAÇ BAĞIMLILIĞI

 
 
Sigara,alkol ve ilaç bağımlılığı tedavisinde akupunkturdan yararlanılabilir.
Akupunktur ile sigara nasıl bırakılabilir?

Yapmanız gereken ilk şey sigarayı bırakmaya karar vermektir. Bu, insanın yaşamında alabileceği en önemli kararlardan biridir. Bu kararı verdikten sonra, akupunktur, size sigarayı bırakmanızda büyük kolaylık sağlayacaktır.

Akupunktur iğneleri ile beyinde "endorfin" adlı bir takım rahatlatıcı maddelerin salınımı stimule edilip (ki sigara kullanımı da bu maddelerin salınımını arttırır.) bir yandan da adrenalin salınımı azalır. Dolayısıyla, kişinin sigara kullanmadığı zaman ortaya çıkan fiziksel şikayet ve tepkileri (aşırı stres, sinirlilik, gerginlik, uyuşukluk, uykusuzluk, ağız kuruluğu, baş ağrısı, çarpıntı, vs.) asgari düzeye iner. Kişide bu şikayetleri hafifletmek, olayın daha rahat atlatılması ve genel dengeyi sağlamak esas alınmaktadır.

Sigarayı bırakan bir insanın vücudunda ne gibi olumlu gelişmeler olur?

20 dk sonra tansiyon ve nabız normale döner.
8 saat sonra vücut kendini yenilemeye başlar. Kan oksijeni normal düzeye çıkar.
24 saat sonra kalp krizi riski azalmaya başlar. 1 yıl sonra yarıya düşer.
48 saat sonra duyu organları iyi çalışmaya başlar. Tat ve koku duyusu düzelir. Cilt kendini yeniler.
72 saat sonra Akciğer kapasitesi artar, solunum rahatlar.
2 hafta sonra efor kapasitesi artar (Yürüme, merdiven çıkma…).
1-9 ay içinde akciğer hücreleri yenilenir. Akciğer hastalıkları (zatürre gibi) riski azaltır. Öksürük, nefes darlığı düzelir.
5 yıl sonra ağız, boğaz, yemek borusu kanserleri riski %50 azalır.
Pankreas, mesane, rahim kanseri riski azalır.
Sindirim sistemi ülseri riski azalır.
Sigara gebelikten önce ya da gebeliğin ilk 3 ayında bırakılırsa erken doğum riski ve düşük doğum kilolu bebek doğurma riski, içmeyenlerdeki düzeye iner.
Koroner kalp hastalığı riski sigaranın bırakılmasından 15 yıl sonra sigara içmeyenlerin düzeyine iner.
Aynı evde yaşayan küçük cocuklar ve bebeklerin, solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski azalır.

Sigarayı bırakmak isteyenlerin yaşadıkları tipik kaygı ve sorunlar nelerdir?

Sigarayı azaltmak? Yoksunluk belirtilerinin daha uzun sürmesine neden olur. Çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanır. Sigara miktarı yine arttırılır.
Ara ara sigara içmek: Vücuda tekrar nikotin etkisini hatırlatır. Zamanla düzenli olarak içmeye dönüşür. Halbuki sigara içilmemesine alışmak daha kolaydır.
Çevre baskısı: Sigarayı bırakanların çoğu çevresi tarafından adeta tekrar içmeye zorlanır.Size sigara tutulduğunda ‘teşekkür ederim almayayım ‘değil, ‘Teşekkür ederim bıraktım'demelisiniz.
Katran ve nikotin düzeyi düşük (light) sigara içmek: Bu durumda genellikle günlük sigara adedi arttırılarak eski nikotin düzeyi tutturulmaya çalışılır. Zaten “tehlikesiz sigara” yoktur.
Sorumluluğu başkasına yıkmak: Çoğu kişi sevdiği birisi onu desteklemezse sigarayı bırakmaktan kaçar. Hatta deneyip de başarısız olursa başkasını suçlar. Oysa sigarayı bırakmak öncelikle kişisel bir sorundur, mutlaka kendinize güvenmeyi başarmalısınız.
Şişmanlama korkusu: Gerçekte sigarayı bırakanların sadece 1/3'ü kilo alır ve bu fark gerçekte 3-4 kg. kadardır. Bundan daha fazla alınan kilolar kendine güvensizlikten kaynaklanan, sigarayı elde ve ağızda tutmak alışkanlığının yerini alan, abur cubur atıştırma alışkanlığıdır. Oysa, gerçekte sigarayı bırakmaktan dolayı ilk günlerde açılan iştah, kısa bir süre sonra normale döner.
Yoksunluk belirtileri: Şiddetli nikotin arayışı, gerginlik, kızgınlık, huzursuzluk, sinirlilik, uyku kalitesinin bozulması, iştah artışı ve benzeri belirtiler olabilir. Bu belirtiler geçicidir ve vücudun kendini onardığını gösterir. Örneğin, öksürük ve balgam artışı, solunum yollarındaki titrek tüylerin zehirli maddeleri atmak için görevlerini yerine getirmeye başlamasından kaynaklanır. Yoksunluk belirtileri sigara bırakanların 2/3'ünde görülür. Belirtiler, ilk 72 saat içinde şiddetlidir. 7-10 gün içinde azalarak ortadan kalkar.

 
 
AKUPUNKTUR TEDAVİSİ

Kişinin mümkünse 10-12 saat boyunca sigara kullanmadan gelmesi gerekmektedir.
Tedavinin başlangıcında ,özellikle ilk hafta kesinlikle kahve ve alkol alınmamalıdır.
Çay açık ve az miktarda tüketilmelidir.
Tedavi sırasında en az 2-3 litre sıvı, özellikle su olarak alınmalıdır.
İlk bir hafta sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.
Seans sayısı
4-5 seans
ilk hafta 2 seans daha sonra haftada bir uygulanır
6-10 seans
ilk 3 gün her gün sonra gün aşırı veya 2 günde bir
ilk seans 15 dakika sonra 30dakikaya kadar çıkılabilir.
Seans sayısı ve aralıkları kişiye göre düzenlenir.
Vücut ve kulak akupunktur noktaları birlikte kullanılır. Kişi seanstan çıkarken kalıcı (4-5 gün) kulak iğneleri uygulanır. Sigara içme isteği olduğunda bu noktaların uyarılması ve derin nefes alıp verilmesi tavsiye edilir.

Sigara bırakanların her zaman yeniden başlama riski vardır.Bu yüzden bir süre ayda bir kontrol,gerekirse akupunktur seansı yapılabilir.Dirençli vakalarda bazı noktalara elektroakupunktur veya enjeksiyon tedavisi uygulanabilir.

ALKOL VE MADDE-İLAÇ BAĞIMLILIĞI

Bağımlılıktan kurtulmak tamamen kişinin kendi isteğiyle olmalıdır.Bırakma isteği olmayan kişiye yapılacak fazla bir şey yoktur.Ancak kurtulmak isteyip te başarılı olamayan kişilerde akupunktur çok etkili olabilmektedir.Özellikle yan etkisinin olmayışı gittikçe tercih edilmesini sağlamaktadır.

Özellikle alkol ve madde bağımlılarının bu hastalığa yakalanmalarının ardındaki gerçeği bulmak ve asıl sebebi tedavi etmek psikiatristin görevidir.Bazı hastalar aldıkları bağımlılık yapıcı maddeyi kullanamadığı zaman ağır bir yoksunluk sendromu yaşarlar.Bu kişilerin kesinlikle bir psikiatri kliniğinde tedavi edilmesi gerekir.Ancak daha hafif olan durumlar akupunkturdan fayda görebilir.Yine de tedavinin bir psikiatristle birlikte yürütülmesi uygundur.

Alkol bağımlılığı bazen tek seansla bitebilmektedir.Bitmediği taktirde kişi ihtiyaç duyduğu anlarda tedaviye gelmelidir.

Akupunkturla alkol içme isteği azalmakta,tadı bozulmaktadır.Alkol içmemeye bağlı ortaya çıkan aşırı sinirlilik,hırçınlık gibi yoksunluk belirtileri ya hiç olmamakta ya da çok azalmaktadır.

 
     
 


e-mail: gurselkoc@gurselkoc.com   çıldır mah. 153. sokak 8-11Marmaris-Muğla

tasarım YVZ VISUAL SERVICES