Ana Sayfa   Akupunktur   Mezoterapi   Nöral terapi   Fitoterapi   Sağlıklı Yaşam   İletişim   Linkler       English
AĞRI
Baş ağrıları, migren, boyun, omuz , bel vb. eklem ve kas ağrıları

KİLO PROBLEMLERİ

ALIŞKANLIKLAR
Sigara, alkol, ilaç

SPORCU SAĞLIĞI

ALERJİ, ASTIM, SİNUZİT

UYKU PROBLEMLERİ
Stres, gece işemesi

DERİ HASTALIKLARI
Sedef, akne, zona

KADIN HASTALIKLARI
Ağrılı adet, polikistik over, menapozal şikayetler, infertilite

MİDE, BARSAK HASTALIKLARI
Kronik kabızlık, ishal, gastrit, ülser, hemoroid, spastik kolon

ROMATİZMAL HASTALIKLAR

 

     
 Alerjik hastalıklarda akupunktur (alerjik astım, alerjik rinit, bahar nezlesi, alerjik cilt hastalıkları)
:: KAŞINMA VE AKUPUNKTUR
 
 

Tüm alerjik hastalıkların altında, kişinin bir etkene karşı olan hassasiyeti söz konusudur. Bunlar; polenler (çiçek tozları), ev tozları, sıcak veya soğuk hava, nemlilik, kuruluk, deterjanlar, kozmetikler, güneş ışınları ve bunun gibi çok çeşitli faktörler… Tetikleyen etken ne olursa olsun, birbirine çok benzeyen mekanizmalarla hastalıklar oluşmaktadır. Bazısında akciğerler tutulup astım atakları oluşmakta, bazısında cilt alerjileri oluşmakta, bazısında ise bahar nezlesi ve rinit görülmekte. Bunların tedavisinde birçok ilaçlar kullanılmakta, ama istenen sonuçlar alınamamaktadır. Aynı anda çok fazla ilaç kullanılması hem mali yükü artırmakta hemde hasta uyumunu bozmaktadır. Akupunktur; etki mekanizması, olguları bir bütün olarak görüşü ve hastalık değil hasta vardır anlayışıyla, hastaya özel bir tedavi sunarak çok iyi sonuçlar sağlamaktadır. Her şeyden önce vücudun dengesini sağlayarak direncini ve gücünü artırır. İmmün sistem dediğimiz bağışıklık sistemi alerjilerde temel rol oynamaktadır. Akupunktur esas etkisini bu sistem üzerinden göstermektedir. İmmün sistemi güçlendirerek, etkenlere karşı gerekli cevabı verecek düzeye getirmektedir. Vücud ihtiyacı olan tüm maddeleri kendisi salgılar düzeye gelir. Antihistaminikler, steroidler, nefes açıcı maddeler hep vücud tarafından salgılanır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi stresi tamamen ortadan kaldırarak, hastalığı tetiklemesine engel olur.

Burada önemli bir nokta da şudur. Bu hastalıklar belli dönemlerde ortaya çıkarlar. Örneğin; hastanın astım atağı ilkbahar veya sonbaharda aktifleşiyorsa, yada bahar nezlesi ilkbaharda oluyorsa, hastanın mevsim gelmeden önce alacağı akupunktur tedavisiyle hastalığın aktifleşmesi önlenir veya en aza indirilir. Akupunkturla tam tedavi sağlanabilir. Bu olmasa bile, mutlaka ilaçlara olan bağımlılık ve ilaç miktarı azalır.

 
 
Kaşınma ve akupunktur

Vücudun kaşınması son derece rahatsızlık veren bir durumdur. İnsan engel olamadan devamlı kaşınma ihtiyacı duyar. Bazen öyle şiddetli olur ki vücud da yaralar meydana gelir. İnsanın kendine işkence etmesi gibi bir şeydir. İmmünolojik, psikolojik birçok neden suçlanmaktadır. Bazen de hiçbir neden bulunamamaktadır. Akupunkturla şikayetler ya tamamen bitmekte ya da azalmaktadır.İmmun sistemi düzenlediği için çok faydalı olmaktadır. Alerjik zeminli durumlarda çok etkili olur. Stresi, sıkıntıyı kaldırdığı için buna bağlı kaşınmaları tamamen giderir. Organların dengeli çalışmasını temin eder. Bu sayede karaciğer, böbrek ve akciğerler iyi çalışacak, toksinler vücuttan daha kolay atılacaktır. Ödemi çözücü etkisi sayesinde, tuz tutulumu olmayacaktır. İç salgı bezlerinin çalışması uyarılarak, dengeli çalışması temin edilir. Tüm organ ve dokuların kanlanmasını ihtiyaçları ölçüsünde sağlayarak, daha iyi çalışmalarını sağlar. Bu etkileri sayesinde kaşınmayı giderir.

 
 
     
 


e-mail: gurselkoc@gurselkoc.com   çıldır mah. 153. sokak8-11 marmaris/muğla

tasarım YVZ VISUAL SERVICES

Dr Gürsel Koç