Ana Sayfa   Akupunktur   Mezoterapi   Nöral terapi   Fitoterapi   Sağlıklı Yaşam   İletişim   Linkler       English  
AĞRI
Baş ağrıları, migren, boyun, omuz , bel vb. eklem ve kas ağrıları

KİLO PROBLEMLERİ

ALIŞKANLIKLAR
Sigara, alkol, ilaç

SPORCU SAĞLIĞI

ALERJİ, ASTIM, SİNUZİT

UYKU PROBLEMLERİ
Stres, gece işemesi

DERİ HASTALIKLARI
Sedef, akne, zona

KADIN HASTALIKLARI
Ağrılı adet, polikistik over, menapozal şikayetler, infertilite

MİDE, BARSAK HASTALIKLARI
Kronik kabızlık, ishal, gastrit, ülser, hemoroid, spastik kolon

ROMATİZMAL HASTALIKLAR

 

     
 :: AĞRI VE AKUPUNKTUR
:: AKUPUNKTUR VE MİGREN
:: AĞRI TEDAVİSİ
 
 
Geçmişte sadece çeşitli hastalıkların bir bulgusu olarak kabul edilen ağrı (özellikle kronik ağrı ) günümüzde artık başlı başına bir hastalık, bir sendrom olarak kabul edilmektedir

Kişiden kişiye büyük farklılıklar taşır, çünkü birçok faktör (cinsiyet, din, dil, ırk, sosyokültürel çevre...) ağrı eşiğini, dolayısıyla da ağrılı uyarana tepkiyi belirler.

Öncelikle hekimler tarafından gerçek olarak ele alınmalı,objektif bir bulgu tespit edilemese bile hemen psikolojik olarak sınıflandırılmamalıdır.

Ağrının nedenleri ve sınıflaması nasıl çok ise, ağrının ortadan kaldırılması ve kontrol yöntemlerinin de çok olması doğaldır. Hiç bir tedavi yöntemi tek başına tüm ağrıları, sebebi ne olursa olsun kontrol altına alamaz . Buna göre , ağrı ile ilgilenen klinikler, nasıl ağrının nedenlerini açıklamak için diğer tıp dalları ile yardımlaşarak çalışıyorlarsa, ağrının tedavisi için de medikal, fiziksel, psikolojik ve doğasal ağrı tedavi yöntemlerinden çağdaş bilimsel verilerin ışığı altında yararlanmalıdırlar.

 
 
AĞRI VE AKUPUNKTUR

Akupunktur ve diğer tamamlayıcı tıp yöntemleri ağrı kontrolunde oldukça etkilidir.

Akupunkturun ağrı üzerine etkisi yapılan kontrollü klinik çalışmalarla saptanmıştır. Akupunktur şu etkileri ile ağrıyı dindirir:

•  Ağrı kesici etki: Akupunktur beyinden endorfin denilen maddeyi salgılatır. Endorfin, bugün hiçbir ilacın etkisine ulaşamadığı bir ağrı kesici maddedir. Yani çok güçlüdür. Ve bunu insan vücudu üretmektedir. Dışardan aldığımız ağrı kesiciler bir süre sonra endorfin salgısını azaltmaktadır. Akupunktur bu doğal ağrı kesicinin salgılanmasını uyarır. Böylece tüm ağrılarda azalma meydana gelir.
•  Kas gevşetici etki: Akupunktur beyinden GABA(gama amino bütirik asit) salgılanmasını uyarır. GABA kuvvetli bir kas gevşeticidir. Kasların gevşemesi ağrıların azalmasına neden olur. Bel ve boyun fıtığında kas spazmı vardır. GABA sayesinde bu ortadan kalkar.
•  Ödemi çözücü etki: Ağrıyı hissettiğimiz yerde mutlaka ödem dediğimiz, sıvı toplanması vardır. Ödemin kendisi ağrıya neden olabildiği gibi, o bölgenin dolaşımını bozarak olayı artırabilir. Akupunktur beyinden streoid denilen maddenin salgılanmasını uyarır. Steroid dışarıdan hastaya verildiği zaman, birçok yan etkisi de olan bir maddedir. Ama vücut kendisi, ihtiyacı olanı salgıladığı zaman hiçbir yan etkisi yoktur. Streoid ödemi çözerek hastayı rahatlatır. Ağrı azalır.
•  Psikolojik rahatlatıcı etki: Akupunkturun insanı sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi, beyinden salgılattığı serotonin ve endorfin gibi maddelere bağlıdır. Stres ve sıkıntı ortadan kalkar. Uykular düzenli bir hal alır. Halsizlik ve yorgunluk olmayacağından hasta kendini daha iyi hisseder.
•  Tüm organlara ve dokulara kan gidişini düzenleyerek her hücrenin düzenli çalışmasını sağlar. Ayrıca hasara uğramış dokuların böylece beslenmesi ve tamir edilmesi kolaylaşmış olur. Kanla birlikte tüm dokulara oksijen taşınmasını da düzenleyerek görevlerini iyi yapmalarını sağlar.
•  Vücut zindeleşir ve hareket kabiliyeti artar: Tüm bunları sağlayınca hasta kendini zinde ve dinç hissedecektir. Bu daha önce yapamadığı hareketleri yapabilmesini, işini devam ettirmesini sağlayacaktır. Hastanın yaşam kalitesi yükselmiş olacaktır.

Ayrıca, vücudun genel dengesini de sağladığı için, ağrılara neden olan problemlerin daha kolay çözümlenmesini de sağlar. Hastanın dış faktörleri (aşırı yorgunluk, ağır kaldırma, yanlış duruş ve oturuş pozisyonları, vs.) mümkün olduğu kadar elimine etmesi , hafif egzersiz ve masajlar problemlerin çözülmesine yardımcı olacaktır.

AKUPUNKTUR VE MİGREN
Akupunktur bir çok ağrının tedavisinde olduğu gibi, migren ve diğer baş ağrılarının tedavisinde de oldukça başarılıdır. Migren, bilindiği gibi, bir çok dış faktörlerin etkisiyle tetiklenen, genetik komponenti olan, büyük oranda damar tonusuyla ilgili bir hastalıktır. Akupunktur damar tonusunu düzenleyici etki gösterdiğinden, migren tedavisinde yan etki olmadan başarılı bir tedavi örneği oluşturmaktadır. Akupunktur tedavisi sonucunda migren ataklarının şiddeti ve gelme sıklığı azalır, hastanın genel durumu ve direnci artar. İlaç kullanıyorsa ilaç dozları azalır, hatta tamamen kesilir. Hastanın dış faktörleri (kalabalık, ses, gürültü, ışık, bazı yiyeceklerden ve aşırı stresten uzak durma, hormonsal durum değişiklikleri, yorgunluk, uykusuzluk, - ki akupunktur ile bu problemler de ortadan kalkar) mümkün olduğu kadar elimine etmesiyle birlikte, migren ve diğer başağrıları, %40 tam iyileşme, %90-95 oranında da genel iyilik hali sağlanmış olur.
AĞRI TEDAVİSİ
Kabaca her biri 10 seanstan oluşan kürler halinde uygulanır Seanslar, atakların sıklığına bağlı olarak, haftada 3, 2 veya 1 kez uygulanır. Bazı hastalıklarda bir kür yeterli olabilirken ,bazen birkaç kür gerekebilir.Her kür sonunda, hastalığın şiddetine ve kronikliğine bağlı olarak 2-3 hafta veya 1 ay ara verilir. Akupunkturla etkinin geç geliştiği,kronik ağrılarda ,migren ve baş ağrılarında nöral terapi kullanılabilir.Nöral terapi de akupunktur noktalarına çok düşük dozda lidokain yüzeyel olarak enjekte edilir.Eğer yara izi,çürük diş gibi bozucu alan varsa (bozucu alanlar akupunktur ve nöral terapinin etkinliğini kısıtlamaktadır.)bunların tedavisi yapılır.Tedavi , ilk hafta 2 seans takip eden haftalarda ,haftada bir olmak üzere toplam 6 seans yapılır. Ağrı kontrolünde özelikle eklem ve bağ dokusu hastalıklarında,spor yaralanmalarında mezoterapi de kullanılabilir.Burada uygun ilaç karışımı(analjezik,antiinflamatuar,vitamin,kas gevşetici v.b.) hazırlanır.Çok düşük dozlarda ,çok ince ve kısa özel iğnelerle mezoderm tabakasına enjekte edilir.Haftada bir olmak üzere genellikle 3 seans uygulanır.Seans aralıkları ve sayısı kişinin durumuna göre düzenlenir.

 

 
     
 


çıldır mah. 153. sokak 8-11Marmaris-Muğla

tasarım YVZ VISUAL SERVICES